×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی سایدبار


خبرهای ویژه

» قرآن » معنای الله اکبر در کلام امام صادق(ع)

تاریخ انتشار : 2017/07/05 - 21:19

 کد خبر: 1982
 616 بازدید

احادیثی از امام صادق(ع)که در آن امام به بیان معنای الله اکبر می پردازد را در اینجا بخوانید.

معنای الله اکبر در کلام امام صادق(ع)

احادیثی از امام صادق(ع)که در آن امام به بیان معنای الله اکبر می پردازد را در اینجا بخوانید.

معنای الله اکبر در کلام امام صادق(ع)

محمد بن علی بن بابویه « شیخ صدوق » ، در کتاب معانی الاخبار خود دو حدیث از امام صادق علیه السلام ذکر کرده است که امام در آن دو حدیث به بیان معنای « الله اکبر » می پردازند . در ادامه این دو حدیث را مشاهده میکنید :

حدیث اول :حدیثی از امام صادق(ع)
جمیع بن عمیر گوید: حضرت صادق علیه السلام از من پرسید: به نظر تو معنای «اللَّهِ أَکْبَرُ» چیست ؟ گفتم: یعنی پروردگار بزرگتر از همه چیز است. فرمود: مگر در آنجا چیزی وجود داشت که خدا بزرگتر از آن باشد. عرض کردم: پس بفرمائید معنی «اللَّهِ اَکْبَرُ» چیست ؟ امام (ع) فرمود: یعنی «اللَّه» بزرگتر از آن است که بتوان او را وصف کرد. (حقیقت وجود او نامحدود است و درک و بیان انسان محدود، پس حقیقتی که در وهم نیاید چگونه در بیان آید؟ و دیگر آنکه موصوف گواهی می دهد که ذاتش غیر از صفت است. )

حدیث دوم :
ابن محبوب از فردی از امام ششم علیه السلام روایت کرده: شخصی در محضر آن جناب گفت: «اللَّهِ أَکْبَرُ» حضرت فرمود: و خدا از چه بزرگتر است؟ پاسخ داد: از همه چیز، امام فرمود: تو مرزی برای او ساختی و او را محدود ساختی. عرض کرد: پس چگونه بگویم؟ فرمود: بگو: «اللَّهِ أَکْبَرُ مِنْ أن یوصف» یعنی پروردگار بزرگتر از آنست که وصف گردد.

شرح: گفته اند: «اللَّهِ أَکْبَرُ» و لو اینکه به صیغه أفعل تفضیل آمده ولی به معنای «کبیر» است و أفعل به جای فعیل گذارده شده که صفت مشبه است بنا بر این معنایش می شود خداوند ذاتا بسیار بزرگ است، و کلمه ای است که شگفت زده شده هنگام الزام خصم آن را بر زبان می راند، (مجمع البحرین: ص 309 س 23) و ظاهرا امام علیه السلام در صدد ردّ قول نحویین است که گفته اند: اصلش «اللَّهِ أَکْبَرُ مِنْ کل شی ء» بوده و به جهت وضوح معنایش حذف گردیده است.

 

منبع:yjc.ir

کاسپین دانلود


برچسب ها : , ,
دسته بندی : قرآن , مذهبی , معصومین
ارسال دیدگاه

تبلیغات